Secinājumi
Protams, šādus ētikas kodeksa noteikumus reklāmas nozarē varētu rakstīt vēl un vēl, taču mans mērķis, rakstot šo referātu nebija tos visus uzskaitīt, bet gan pierādīt to, ka starp reklāmu un ētiku un diezgan cieša saikne. Ir jāprot izveidot „pareizu” reklāmu, lai tā nepārkāptu kādu no ētikas kodeksa noteikumiem. Ja pavērojam reklāmas televīzijā, tad tiešām gandrīz katrā reklāmā kaut kas no šiem noteikumiem netiek ievēroti vai arī tiek pārkāpti.
Kā vienu no piemēriem varu minēt visiem zināmo dzēriena SPRITE reklāmu ar saukli: „Slāpes nekad neuzvar, dzeriet SPRITE”. Šo reklāmu izvērtējot pēc ētikas kodeksa var secināt, ka:
1) Tiek sniegtas nepatiesas ziņas – proti, nav iespējams palikt „labā stāvoklī”" kaut vai gadījumā ar sporta fanātiem;
2) Reklāma pēc būtības nedrīkst saturēt neko tādu, kas pārkāpt vai rosina pārkāpt likumu – taču šī pati reklāma ar sporta fanātiem rosina pārkāpt likumu, proti, pielietot brutālu spēku, lai pierādītu, ka tevis atbalstāmā komanda ir pati labākā, un pretinieku komandas līdzjutēji ir „jāizsit”;
3) Reklāma nedrīkstētu veicināt vardarbības izplatību – taču šī reklāma to veicina;
4) Reklāma nedrīkstētu arī atspoguļot vai veicināt bīstamas darbības, pat radīt bailes vai negatīvu spriedzi – taču šī SPRITE reklāma to dara.
Šādā veidā varētu kritizēt jebkuru no SPRITE reklāmām, ja tās ir neētiskas. Ir jāpriecājas, ka televīzija vairs nepārraida šīs reklāmas.
…