Fizisko attīstību iezīmē iedzimtība, bet sociālie apstākļi nosaka, vai iedzimtības potenciālās iespējas attīstīsies pilnīgi vai nē. Tātad ārējie apstākļi koriģē šīs iekšējās – iedzimtības programmas. Pie šiem regulējošiem apstākļiem pieder uzturs, klimats, dzīves apstākļi.
Latvijā pēdējos gados stipri pasliktinājušies sociālie apstākļi, un uzskata, ka šobrīd 90% bērnu dzīvo apstākļos zem iztikas minimuma. No 1990.g. līdz 1993.g. par 22% vairāk bērni jūtas neveseli. Uzskata, ka tikai 10,56% bērnu ir praktiski veseli, pārējiem bērniem sastopamas 1-7 novirzēm veselībā. Pēdējos gados Latvijā bērnu-invalidu skaits pieaudis 2 reizes.
Nelabvēlīgi apkārtējas vides apstākļi un piesārņojums ietekmē bērnu fizisko attīstību. Arī atmosfēras piesārņojums negatīvi ietekmē bērnu un pusaudžu attīstību. Fizisko attīstību aizkavē arī slikti paradumi: alkohols, smēķēšana, pēdējā laikā arī narkotiku un citu apreibinošu vielu lietošana.
Bērniem fiziskās īpašības būtiski vajadzētu attīstīt, sākot ar pirmajām klasēm. Atzīmē, ka bērniem no 8-12 gadu vecumam padodas visas kustības ar komplicētām koordinācijām, ja vien tas neprasa lielu spēku, izturību un ātrumu.…