Lai konflikts neveidotos, jums jārīkojas ne tikai saskaņā ar savām personiskajām interesēm un vēlmēm, bet arī jāsaskaņo savas intereses ar apkārtējiem. Ir jāprot novērtēt, kad kolēģim ir vajadzīgs morāls atbalsts un izpratne un jāprot tos sniegt. Lai izvairītos no konfliktsituācijām, jums ir jāprot sadarboties ar līdzcilvēkiem. Jums ir jāspēj vienoties, nevis vienam pašam pieņemt lēmumus.
Būtiska loma ir izstrādātai personīgai aizsardzības sistēmai, kura palīdz nepakļauties spriedzei un ārējam spiedienam.
Bet lai šīs iemaņas varētu īstenot dzīvē, ir jāizturas pozitīvi pret pārmaiņām, jāspēj ne tikai uzklausīt citu viedokli, bet nepiemirst to arī turpmākajā darbā, jābūt elastīgam attiecībā uz vispārpieņemtajiem uzvedības modeļiem.
“Valdiet pār situāciju, neļaujiet, lai tā valda pār jums!”(P. Pikeringa)
Lai novērstu konfliktu veidošanos un attīstību, svarīgākais ir izprast, KĀPĒC konflikti rodas, un kā tie mūs ietekmē.
Daniels Vebsters definējis konfliktu kā sacensību vai ķīviņu starp atšķirīgi domājošiem un savstarpēji nesaderīgiem cilvēkiem, ko izraisījušas atšķirīgas vajadzības, centieni, vēlmes vai prasības. Tātad konflikts rodas, ja pastāv divi vai vairāki nesavienojami viedokļi, kuri savā starpā var arī konkurēt. Bieži vien konflikts sevī ietver naidīgumu un uzbrūkošu attieksmi. Tāpēc arī konflikti rodas tik bieži, jo atliek vienīgi rasties konkurējošiem vai nesavienojamiem viedokļiem. Piemēram, jums ir alerģija pret smaržām, tāpēc ik dienas nākas izjust nepatiku pret daudziem cilvēkiem.
Pretēji vispārpieņemtajiem uzskatiem, konflikti ne vienmēr nodara tikai ļaunumu. Izklausās neticami, bet tas nu ir fakts, ka prasmīgi vadīts un atrisināts konflikts var palielināt cilvēku zināšanas un darba iemaņas, bieži pieaug radošais potenciāls, kā arī rodas stimuls izaugsmei. Iespējama kolektīva saliedētība kopējā mērķa sasniegšanai.
Ja konfliktu neņem vērā vai novērš to neprasmīgi, konflikts nodara lielus zaudējumus vai pilnībā iznīcina jau panāktos darba rezultātus. Neatrisināts konflikts mazina darba ražīgumu, iznīcina uzticēšanos, rodas morālas dabas problēmas, tiek kavēta informācijas apmaiņa un tērēts milzum daudz laika.
Tātad vienīgais veids, kā izvairīties no krīzes ir – iemācīties prasmīgi novērst konfliktus.…