Tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā izriet no Latvijas Republikas Satversmes 92. panta, Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. panta, un tās ir nostiprinātas Kriminālprocesa likuma 14. pantā kā kriminālprocesa pamatprincips. Minētais pamatprincips ir viens no tiesībām uz taisnīgu tiesu elementiem, kas vērsts uz kriminālprocesa efektivitāti un kriminālprocesuālo attiecību taisnīgu noregulējumu.
Saprātīga termiņa ievērošana vai neievērošana ir ļoti aktuāla tēma, kam lielu uzmanību pievērš ne tikai sabiedrība, uzsverot ilgo lietu izskatīšanas laiku tiesās, bet arī juristi un kriminālprocesa tiesību pētnieki. Pārāk ilgs kriminālprocess izraisa negatīvas sekas, radot cilvēka pamattiesību aizskārumu, piemēram, ierobežojot personas tiesības uz brīvību. Kā arī pamatprincips gan tieši skar kriminālprocesā iesaistītās personas, gan netieši skar ikvienu indivīdu un sabiedrību kopumā, jo tas saistīts ar iepriekšminēto ievērošanu.
Darba mērķis: Kriminālprocesa pamatprincipa „tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā” satura analīze un priekšlikumu formulēšana konstatētajām prakses un tiesiskā regulējuma problēmām.
Darba uzdevumi:
● Izpētīt kriminālprocesa pamatprincipa teoriju un tā nozīmi
● Izpētīt kriminālprocesa pamatprincipa pielietojumu Latvijas tiesu praksē
● Izvērtēt kriminālprocesa pamatprincipa nozīmi taisnīgas tiesas lemšanā…