1. Uzņēmējdarbības jēdziens un būtība
Komercdarbība ir atklata saimnieciskā darbība, kuru savā vārdā peļņas gūšanas nolūkā veic komersnats.[2;1.p2.d]
Uzņēmējdabība ir ilgsoša vai sistemātiska saimnieciskā darbība un kapitala ieguldīšana, kas vērsta uz preču ražošanu, realizacijas darbu izpildi, pārdošanu, pakalpojumu sniegšanu ar mērki iegūt pelņu. Pēc savas būtības uzņēmējdarbība ir darbība, ko veic privātpersonas, uzņēmumi vai organizācijas preču ražošanā un pārdošanā, pakalpojumu sniegšanā, maiņā pret citām precēm, pakalpojumiem vai naudu.
Uzņemējdarbība ir ne tikai savu personīgo vajadzību apmierināšana, tās mērķis ir pēc iespējas lielakas peļņas gūšana. Uzņēmējdarbības pamatā ir personīgās intereses, kuras realizējot neapzināti tiek apmierinātas visas sabiedrības vajadzības.
Uzņēmējdarbība ir jebkuras valsts tautsaimniecības pamats. Tās aktivitāte un veiksme nosaka dzīves līmeni. Katra sekmīga, peļņu nesoša uzņēmuma izveidošana dot sabiedrībai vismaz četrus labumus:
1)Uznēmuma īpašnieki gūst peļņu, kuru izmanto savam personīgajam vajadzībām un sava uzņēmuma attīstībai;
2)Uzņēmums nodrosina ar darba vietām zināmu skaitu iedzīvotaju, līdz ar to samazinas bezdarba līmeni;
3)Uzņēmums maksa nodokļus, tadejadi palielinot valsts budžeta ieņēmuma daļu;
4)Palielinās iekšzemes kopprodukts, līdz ar to valstī ceļas dzīves līmenis.
Uzņēmējdarbības būtība ir tāda, ka uzņēmums organizē un apvieno visus nepieciešamos razošanas faktorus (zeme, darbs, kapitals, uzņemējspējas), uznemas saimnieciskās darbības risku un kā atalgojumu saņem peļņu.…