Šīs kursa darbs ir veltīts uzņēmuma finansiāla stāvokļa analīzei. Analīzes prasme un saprošana palīdzēs nākotnē vadīt uzņēmumu un pakāpeniski labot stāvokļi. Finanšu pārskata sagatavošanas pamatnostādnes nosaka, ka: Finanšu pārskats ir uzņēmuma finansiālā stāvokļa un veikto darījumu strukturēts attēlojums. Finanšu pārskatu sastāda tā, lai nodrošinātu finanšu pārskata lietotājiem tādu informāciju par uzņēmuma finansiālo stāvokli, darbības rezultātiem un naudas plūsmu, kas ir noderīga saimnieciska rakstura lēmumu pieņemšanā. Tajā sniedz informāciju par uzņēmumā: aktīviem, saistībām, pašu kapitālu, ienākumiem un izdevumiem, naudas plūsmu. Finanšu pārskatā jāietver kvalitatīva informācija. Finanšu pārskata kvalitātes pazīmes ir saprotamība, atbilstība, ticamība un salīdzināmība.
Finanšu analīze ļauj izprast uzņēmuma finanšu plūsmu un racionālu resursu sadali. Tās mērķis ir iegūt svarīgākos rādītājus, kuri sniegs uzņēmuma esošā un gaidāmā finansiālā stāvokļa precīzu un objektīvu ainu. Finansiālais stāvoklis ir daudzpusīgs jēdziens, kas tiek raksturots ar dažādiem rādītājiem, kuri atspoguļo gan līdzekļu stāvokli, gan maksātspēju, gan uzņēmuma spēju pildīt saistības. Analīzi izmanto kā uzņēmuma vadība, tā arī potenciālie investori un kreditori, tādējādi mazinot risku, kas izriet no instinktīvas lēmumu pieņemšanas.
Kursa darba uzdevumi ir izanalizēt noteikta uzņēmuma gada pārskatu un noteikt piemeroros finanšu vadīšanas problēnu risinājumus.
Datiem, ko izmanto, analizējot uzņēmuma finansiālo stāvokli, ir jābūt salīdzināmiem. To var nodrošināt ar uzskaites sistēmu, kas netiek periodiski mainīta. Ļoti rēti var savstarpēji salīdzināt vairākus uzņēmumus, jo publiski pieejamie dati ir nesalīdzināmi tieši atšķirīgo uzskaites sistēmu dēļ. Ideāli, ja finanšu analīze uzņēmumā tiek veikta regulāri. Tas palīdz novērtēt uzņēmuma spēju sasniegt tā noteiktos stratēģiskos mērķus. Uzņēmuma vadības grupai, kurā ietilpst arī struktūrvienību vadītāji, finanšu analīzes dati ir regulāri jāizskata un jāanalizē, lai objektīvi novērtētu sava uzņēmuma darbību konkrētā laika periodā un salīdzinātu to ar iepriekšējiem.…