Uzņēmējdarbība ir ilgstoša vai sistemātiska ekonomiskā darbība un kapitāla ieguldīšana, kas vērsta uz preču ražošanu, realizāciju un darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu nolūkā iegūt peļņu. Tomēr ne vienmēr uzņēmumam ir ilgstoša un veiksmīga biznesa vēsture.
Ik dienu pasaulē par maksātnespējīgiem vai bankrotējošiem tiek atzīti tūkstošiem uzņēmumu. Un tas ir normāli. Līdz maksātnespējas stāvoklim uzņēmums var nonākt vairāku iemeslu dēļ – sadarbības partneru maksātnespēja, “slikto” debitoru vaina, neapdrošinātas mantas bojāeja, trešo personu nelikumīgas darbības, kuru rezultātā uzņēmums cieš zaudējumus. Protams, uzņēmums līdz maksātnespējai vai bankrotam var nonākt arī tā dalībnieku nolaidības vai ļaunprātības dēļ.
Tagad ļoti nozīmīgs ekonomikas pētīšanas objekts ir krīze un maksātnespēja. Un lielāko uzņēmumu daļu vajadzētu likvidēt, bet saņemtos līdzekļus novirzīt labākai ražošanas attīstībai, vai citām nozarēm, tas bez šaubām efektīvāk atveseļotu mūsu tirgus.
Lai labāk izprastu un ātrāk noteiktu bankrota rašanas iemeslus un pēc iespējas precīzāk prognozēt bankrota iestāšanas varbūtību, jāatrod visefektīvākās metodes. Pielietojot finanšu koeficientus dažādos bankrota prognozēšanas modeļos var pareģot krīzes situācijas iestāšanos nākotnē. Tas ir ļoti svarīgi, gan pašam uzņēmumam, gan pārbaudot savus klientus un biznesa partnerus. Lai izvēlēties vienu vai vairākus modeļus, jāatrod tie modeļi, kuri derētu Latvijas apstākļos un kuri pēc iespējas labāk atspoguļotu reālo situāciju. Līdz ar to autore uzskata par aktuālo šīs problēmas pētīšanu. …