Ievads
Šajā darbā tiks aprakstīti dažādi vadības stili un to ietekme uz darbības rezultātiem, SIA „Komutators” vienā no struktūrvienības grupām.
Vadīšanas stils, tas ir sava veida paņēmienu kopums, ar kuriem vadītājs veicina padoto darbību organizācijas mērķu sasniegšanai. Vadītāja stilu lielā mērā nosaka attiecības, kas valda starp vadītāju un padotajiem, kā arī vadītāja intelekts, vispārējais kultūras līmenis, rakstura īpašības un citi faktori.
Pēc Kurta Levina līderības stilu teorijas, vadīšanas stilus var iedalīt sekojošās grupās:
Direktīvais (autoritārais)
demokrātiskais (koleģiālais)
liberālais (konsultatīvais)
Vadītājs ne vienmēr izmanto noteiktu vadīšanas stilu tīra veida, viņš var pielietot divus vai vairākus vadīšanas stilus vienlaikus izejot no situācijas.
1. Direktīvais (autoritārais) vadīšanas stils
Autoritārais stils saistās ar varu, visbiežāk ar piespiešanas varu. Šajā vadīšanas stilā ļoti krasi iezīmējas vienvadība, varas centralizēšana, attiecības ar padotajiem tiek ļoti ierobežotas. Līderis šajā situācijā izturas direktīvi, valdonīgi. Vadītājs padotos pakļauj savai gribai, ne vienmēr ieklausās apkārtējo viedokļos (labākajā gadījuma darbinieki var iesniegt rakstiskus priekšlikumus, bet tos izskata un par to lietderību vienpersoniski lemj vadītājs), priekšniekam neviens nedrīkst iebilst, viņš ne vienmēr atzīst savas kļūdas, kaut gan pašam patīk kritizēt. Šāda veida vadība ne vienmēr dod rezultātus, jo rīkojumi nepieļauj citu pieeju uzdevuma risināšanai un, ja laikus netiek pārskatīti, var neatbilst apkārtējās vides un sistēmas stāvokļa prasībām. No vadītāja uz padotajiem, šis vadīšanas stils prasa bezierunu pakļaušanos vadītāja rīkojumiem un to izpildei jānotiek bez atkāpēm. Vadītājs, kurš izvēlējies šo metodi ne tikai liek padotajiem strādāt pēc noteiktiem likumiem, bet arī pats strādā ļoti smagi.
…