Vadītājs – tas ir uzņēmuma vai iestādes darbības organizators, kurš ir atbildīgs par padotajiem un visu veidu pārējiem resursiem.
Vadītāja darbs ir diferencēts. Tas pilda vairākas funkcijas. Galvenās no tām: plānošana, organizēšana, personāla vadīšana, motivēšana, kontrole.
Lai tiktu ar visu galā, vadītājam jādzīvo visai sarežģīta dzīve, dažādās situācijās spēlējot dažādas lomas.
“Loma” – uzvedības modelis, ko sagaida no indivīda noteiktas speciālas vienības iekšienē.
Savā darbā es apskatīju vadītāja galvenās funkcijas un prasmes, kā arī tā lomas. Manuprāt, topošajiem vadītājiem būtu ieteicams sīki izpētīt, kādas šīs lomas ir un kādas spējas katra no tām prasa. Es arī sevi pielīdzināju katrai lomai, izvērtējot gan negatīvās, gan pozitīvās puses.
Manuprāt, šī tēma ir aktuāla, jo ne katrs vadītājs spēj veiksmīgi vadīt savu uzņēmumu (deleģēt savus pienākumus, labi sadarboties ar darbiniekiem, būt mērķtiecīgam u.c.), tāpēc arī rodas problemātiskas situācijas organizācijā.
Lai īstenotu savas funkcijas, menedžerim jābūt apveltītam ar paredzēšanas spējām. Pieņemot lēmumu un organizējot darbu, menedžerim jāpanāk visu procesu aktīva darbība. Menedžerim jāveic organizācijas struktūras harmonizācija. Bez zināšanām un prasmēm menedžerim nepieciešama pieredze.
Menedžera darbu raksturo piecas būtiskākās iezīmes:
vadības darbības elementi (ko menedžeris dara?);
menedžera darba laika sadale pēc tā darba elementiem (kā menedžeris strādā?);
menedžera sadarbība (ar ko menedžeris sadarbojas?);
pārvaldes darba neformālie elementi (ko vēl dara menedžeris?);
pārvaldes darba novērtēšana (kādi ir darba kvalitatīvie kritēriji?).
Menedžeris savā darbā apvieno menedžmenta elementus ar specialitātes un konkrētās profesijas elementiem, jo bieži jāveic ne tikai vadības funkcijas vien.…