SECINĀJUMI
Ģimene un pirmsskolas izglītības iestāde ir sociālie aģenti, kas būtiski ietekmē bērna „Es” veidošanos, vērtības ir viens no pamat faktoriem, kas sadala bērna apkārtni „mēs” un „viņi” grupas. Pastāvošais vērtību plurālisms gan ģimenē, gan pirmsskolas izglītības iestādē var radīt bērnam problēmas sociālās realitātes uztveršanā un interpretēšanā.
Izstrādājot kursa projektu „Vērtību socializācija pirmsskolas izglītības iestādē un ģimenē: Kalnciema piemērs” autore var secināt, ka:
• Pētījuma tematika atbilst aktualitātes prasībām, vērtību socializācija, vērtību plu-rālisms ir viens no centrāliem jautājumiem apspriešanās un diskusijās
• Aktuāls jautājums ir par ģimenes sociālā institūta vērtības mazināšanos, kas tiek aprakstīts ne tikai sociologu teorijās, bet pieradās ar statistikas datiem.
• Socioloģijā ir maz apskatīta pirmsskolas izglītības iestādes kā sociāla aģenta no-zīme bērna socializācijas procesā, bet empīriskas daļas ietvaros iegūti dati liecina, kā PII loma socializācijā (tajā skaitā arī vērtību socializācijā) pieaug, turpretim ģimenes loma samazinās, notiek ģimenes funkciju pārņemšana
Pēc autores domam ar izstrādāto jautājumu palīdzību, tika sasniegts darba ievadā iz-virzītais mērķis,ka arī atbildēts uz pētnieciskiem jautājumiem. Pēc fokusgrupas diskusijas un daļēji strukturēto interviju veiktas analīzes, autore secina, kā ģimenē socializējamās vērtības nenonāk pretrunā ar PII socializētajām vērtībām.
Empīriskās daļas ietvaros tika pierādītas galvenās darba aprakstītas socioloģiskās te-orijas, īpaši spilgti respondentu piemēros parādījās Dž.Mīda „nozīmīgu citu” koncepcija, ka arī visas nosauktas vērtības atbilst kādai no Š.Švarca vērtību modelī ietvertām kategorijām.
…