Literatūras par viesnīcu mārketingu apskats
Termins mārketings ekonomiskajā literatūrā parādījās 19. un 20. gadsimta mijā un burtiskā nozīmē skaidrojams kā tirgus darbība, darbs ar tirgu. Literatūrā ir daudz mārketinga definīciju, kuru autori akcentē kādu tā organiski tehnisko, vadīšanas, ekonomisko vai sociālo pusi. Amerikas mārketinga asociācija tagad izvirzījusi šādu definīciju: “Mārketings ir darbība ideju, preču un pakalpojumu plānošanā un projektu izstrādāšanā, cenu veidošanā, virzīšanā, sadalē, lai pilnveidotu maiņu ar mērķi apmierināt individuālo un organizēto objektu vajadzības”.
Mūsdienu mārketinga būtība – tā ir uzņēmējdarbība, kas pārvērš pircēja vajadzības uzņēmuma ienākumos. Tieši mārketings ir tas, ar kura palīdzību var saņemt konkrētas atbildes uz jautājumiem:
ko vajag pārdot;
kam var pārdot;
kāpēc vajag pārdot;
kur un kādā veidā pārdot;
kad vajag pārdot
kā vadīt preču kustību.
Mārketinga īstenošana nozīmē ne tikai pircēju vajadzību noteikšanu, bet arī visas saimnieciskās darbības orientāciju uz pircēju pieprasījuma apmierināšanu.
Viesnīcas tas ir viens no pakalpojumu veidiem, kas pieder pie viesmīlības nozares. Tā tad mārketingu viesnīcās var definēt ka pakalpojumu mārketingu.
Terminu pakalpojumu mārketings izmanto tikai pēdējos 20 – 30 gados. Tādēļ grāmatu par pakalpojumu mārketingu vai viesmīlības mārketingu ir ļoti maz.
Viesmīlības nozares mārketings ir ļoti specifisks, tā pat kā pakalpojumu mārketings.
…