-
Produkta dzīves cikla posmi. Preces dzīves cikla koncepcijas. Preces dzīves cikla posmu un biznesa attīstības saistība
Kā var paildzināt produkta dzīves ciklu?
Autors Maikls Dž. B. izsaka piemēru par dzērienu „Lucozade”, kas 1927. gadā tika radīts kā gāzēts glikozes dzēriens ar citronu garšu, un kura pārdošanas apjomi 1977. gadā kritās par 12 %. Lai paildzinātu produkta dzīves ciklu, menedžeri izvēlējās agresīvāku stratēģiju, paplašinot produkta izmantošanas iespējas. Aptaujā tika noskaidrots, ka šo dzērienu 30% pircēju iegādājās slimiem bērniem, lai tie vieglāk atveseļotos, savukārt pārējie pieaugušie vienkārši kā atspirdzinošu dzērienu. Ja uzņēmums būtu izvēlējies pāriet uz atspirdzinājumu tirgu, tas zaudētu pārdošanas apjomus, kas nāca no slimojošo bērnu pircēju kategorijas. Tāpēc uzņēmums mainīja cilvēku uztveri, uzsverot dzēriena labās īpašības atlabstot no noguruma, kas dienas laikā sarkājas, norādot produkta ekskluzīvo izmantošanu nevis lietojot to tikai slimības gadījumos, bet priekš veselības kopumā. Šādi uzņēmums panāca pārdošanas apjomu palielināšanos par 13%.
Autors Ēriks. N. B. uzsver dažādas produkta dzīves cikla paildzināšanas iespējas:
• produkta modifikācija – mainot kāda produkta īpašības, piemēram, tā kvalitāti, veikstpēju, vai izskatu var palielināt un paplašināt produkta pārdošanu. Jaunas funkcijas, iepakojums vai aromāts var tikt izmantots, lai mainītu produkta īpašības un dotu uzlabota produkta iespaidu.
…
Kas ir preces dzīves cikls? Katrs ražotājs vēlas, lai viņa produkti, parādījušies tirgū, „dzīvotu” tur ilgi. Tas nav iespējams, jo katram jaunam produktam, pēc iekļūšanas tirgū, ir noteikts dzīves cikls. Produkta dzīves cikls ir laika periods no produkta izstrādes līdz tā ražošanas un pārdošanas pārtraukšanai. No mārketinga viedokļa ar dzīves ciklu saprot, ka: • produktiem tirgū ir ierobežots laika periods; • produktu realizācijai ir dažādi posmi un katrs no tiem nosaka īpašas un dažādas mārketinga darbības; • peļņa, kas gūta produktu pārdodot, dzīves cikla dažādos posmos pieaug vai samazinās. Zinot produkta dzīves cikla posmu, kurā produkts atrodas vai atradīsies, var prognozēt un plānot uzņēmuma lēmumu pieņemšanu par tās ražošanu un pārdošanu, labāk izstrādāt mārketinga stratēģiju.
