NOBEIGUMS
Pētījuma rezultātā autors izvirza sekojošus secinājumus un priekšlikumus:
1. Tiesības uz dzīvību ir absolūtas cilvēktiesības, kuru ierobežošana Latvijas Republikas
Satversmē nav paredzēta. Tomēr šo tiesību ierobežošana ir paredzēta Latvijai saistošajā starptautiskajā dokumentā – Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā.
2. Nacionālajā līmenī šaujamieroču lietošanu reglamentējošie tiesību akti satur
diezgan daudz pretrunas un nepilnības. Šo pretrunu iemesli lielākoties ir saistīti ar tiesību normu mērķa un gramatiskās formas nesaskaņotību. Lai novērstu šo problēmu, ir jāveic konkrēto normu gramatiskā analīze un jākoriģē tās atbilstoši mērķim, kuru likumdevējs ir paredzējis.
3. Viena no galvenajām problēmām ir atsevišķu jēdzienu nesaskaņotība likumu normās
un šo jēdzienu nepareiza izpratne, kura radusies šo jēdzienu legāldefinīcajas neesamības rezultātā. Lai izvairītos no šīs problēmas, likumdevējam būtu jādefinē šie jēdzieni, iekļaujot tos likumā. Sekojošas legāldefinīcijas ir nepieciešams iekļaut likumos, kuri reglamentē šaujamieroču pielietošanas un izmantošanas nosacījumus:
Mērķtiecīgs šāviens – šāviens, kas ar nodomu tiek raidīts noteiktā virzienā, lai brīdinātu par šaujamieroča pielietošanu, izsauktu palīdzību vai atbaidītu dzīvnieku.
Tēmēts šāviens – šāviens, kas tiek raidīts mērķī (cilvēkā, priekšmetā, dzīvniekā) ar nodomu izraisīt nāvi vai nodarīt kaitējumu.
Šaujamieroča pielietošana – tēmēta šāviena izdarīšana.
Šaujamieroča izmantošana – mērķtiecīga šāviena izdarīšana.
4. Šaujamieroča pielietošanas nepieļaujamības robežas ir noteiktas pārāk lielā mērogā.
Daudzos šaujamieroču lietošanu kontrolējošos likumos ietvertā norma, kura arī nosaka šīs robežas, deklarē: “Aizliegts pielietot vai izmantot šaujamieročus vietās, kur to pielietošanas rezultātā var ciest citas personas.” Lai sašaurinātu šīs robežas tik tālu, cik tas ir nepieciešams, lai radītu apstākļus, kas nav atkarīgi no personas, kura pielieto šaujamieroci, šī norma būtu jāizsaka sekojošā redakcijā: “Aizliegts pielietot vai izmantot šaujamieroci, ja tā rezultātā cietīs citas personas.”
…