Kopš basketbola rašanās brīža ir pagājuši vairāk nekā 100 gadi. Par basketbola “tēvu” uzskata Džeimsu Neismitu (James Naismith), kurš izgudroja šo spēli kā jaunu nodarbības veidu studentiem ziemas laikā telpās. 1891.gadā Dž.Neismits ar Jauniešu Kristīgās savienības (JKS) fiziskās audzināšanas studentiem, izskaidrojot spēles noteikumus, sāka spēlēt basketbolu ASV. Pirmie oficiālie basketbola spēles noteikumi ASV apstiprināti 1894.gadā [5].
Pirmo reizi Latvijā basketbolu sāka spēlēt 20-tajos gados Rēzeknē. Tur atradās armijas apgādes centrs, kur par brīvā laika nodarbībām rūpējās amerikāņu JKS studenti. Kādā no nodarbībām tika demonstrēti un izskaidroti basketbola spēles noteikumi. 1923.gadā JKS studenti izsludināja un organizēja pirmo turnīru. Piedalījās 14 komandas. Spēle noritēja pēc Džeimsa Neismita noteikumiem ar dažiem papildinājumiem, kuri nav saglabājušies līdz mūsdienām [7].
1923.gadā nodibināta Latvijas basketbola savienība ar Frici Ķergalvi priekšsēdētāja amatā. 1924.gadā tika organizētas pirmās meistarsacīkstes, kuras kļuva regulāras. Populārākās komandas bija – Universitātes Sports (US), Armijas sporta klubs (ASK), “Starts”. Pēckara gados TTT, Rīgas ASK un Rīgas VEF bija tās komandas, kas padomju periodā popularizēja un attīstīja basketbolu Latvijā [5].
Iegūstot lielu popularitāti visā pasaulē 1935.gadā Starptautiskā Olimpiskā Komiteja pieņēma lēmumu basketbolu vīriešiem atzīt par Olimpisko sporta veidu. 1936.gadā Berlīnes Olimpiskajās spēlēs basketbols bija pirmo reizi iekļauts spēļu programmā [3].
Attīstoties basketbola līmenim, lai spēle kļūtu ātrāka un interesantāka, bija nepieciešams papildināt un uzlabot basketbola spēles noteikumus. Autoram, izvēloties kursa darba tēmu, tieši šīs basketbola noteikumu izmaiņas ir interesantas. Kursa darbā tiek aplūkotas izmaiņas basketbola noteikumos galvenokārt salīdzinot 20.gs. 50-to gadu noteikumus ar mūsdienām, protams, minot arī pašus pirmsākumus.
…