6.3. Betona maisījumi
Betona javas sastāvdaļas uzskaita šādā secībā: cements, smilts un šķembas/oļi (pēc tilpuma). Tā 1:3:6 ir liess betons; 1:2:4 der izturīgākām būvēm, stiegrotām konstrukcijām un ekspluatācijai ūdenī. Sastāvu 1:1:2 izmanto betonam, ko lieto jūras ūdenī (un cements nedrīkst saturēt brīvu kaļķi un alumīnija oksīdu). Ķīmiski cementa sacietēšanai vajag 16% ūdens (pēc svara), bet, lai vispār varētu sajaukt, izmanto lielāku ūdens daudzumu.
Cukurs kavē betona javas cietēšanu un stipri to vājina. Kanniņu ar cukura sīrupu bieži tur pa rokai, ja nākas saskarties ar liela daudzuma javas izšļakstīšanos. Procesa precīzais mehānisms nav zināms, bet daži cukuri (piemēram, glikoze un saharoze) ir īpaši efektīvi.
7. Jaunākā cementa rūpnīca Eiropā – „Cemex”
Brocēnos būvniecības materiālu ražotājs ''Cemex'' ir izveidojis modernāko cementa rūpnīcu Eiropā. Cementa ražotnes izbūve Brocēnos pozitīvi ietekmēja gan reģiona, gan valsts attīstību kopumā. Tā radījusi jaunas darba vietas, ieviesusi ražošanā jaunākās tehnoloģijas un nodrošinājusi ar cementu ne tikai Latvijas būvniekus, bet arī pavērš plašas eksporta iespējas un sekmē valsts konkurētspēju pasaulē. Jaunās rūpnīcas jauda gadā sasniedz 1 600 000 tonnu cementa un 1 100 000 tonnu klinkera. Jaunajā ražotnē tiek ievērojami pilnīgota vides aizsardzība, jo tiek samazināti izmeši.
Fabrika ir ievērojami efektīvāka, jo taupa līdz pat 50% energoresursu un garantē bez atlikumu ražošanu.
Viens no lielākajiem pasaules cementa ražotājiem ''Cemex'' betona ražotāju ''RMC Baltic'' un cementa ražotāju ''Brocēni'' iegādājās 2005.gadā. ''Cemex'' 1906.gadā dibināts Meksikā. Kompānija strādā vairāk nekā 50 valstīs, arī Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā, Eiropā, Āfrikā, Āzijā.
…