Secinājumi
Kontrole ir pārbaude, kādas noteiktas rīcības pārbaude par noteikto uzdevumu, cik tas ir precīzi izpildīts vai neizpildīts. Tās mērķis ir fiksēt atkāpes no uzdotās rīcības. Ir gan iekšēja, gan ārēja kontrole, iekšējā kontrolē iestāde veic kontroli tikai savas iestādes ietvaros, bet ārēja ir neatkarīga valsts iestāde, kura ir tiesīga pārbaudīt valsts budžeta un pašvaldību budžetu līdzekļu ieņēmumus un izdevumus; starptautisko organizāciju vai institūciju līdzekļu izlietošanu, kuri iekļauti valsts budžetā vai pašvaldību budžetos; rīcību ar valsts un pašvaldību mantu.
Konstitucionālā kontrole ir kontrole pār valsts pamatlikumu, mūsu gadījumā kontrole pār Satversmi. Latvijas Republikā Konstitucionālo kontroli veic Satversmes tiesa, kas ir galvenais Satversmes tiesas uzdevums.
Valsts kontrole ir neatkarīga koleģiāla institūcija, kuras vadību ieceļ un apstiprina Saeima un kuras uzdevums ir uzraudzīt, lai valsts budžeta līdzekļu iekasēšana un izlietošana, kā arī rīcība ar valsts un pašvaldību mantu būtu likumīga, lietderīga un pareiza.
Valsts kontroles darbība nav attiecināma uz Saeimu. Valsts kontroles sastāvā ietilpst Valsts kontrolieris, Valsts kontroles padome, revīzijas departamenti un kanceleja. Valsts kontrolieris vada Valsts kontroli, savās tiesībās ir pielīdzināms ministram, viņam ir tiesības piedalīties MK sēdēs ar padomdevēja tiesībām, apstiprina instrukcijas un nosaka kārtību attiecībā uz revīzijām. Valsts kontroles padome izlemj jautājumus, kas skar revīzijas departamentu, izskata sūdzības par revīzijas departamenta lēmumiem utt.
…