Manipulēšana ir apzināta vai neapzināta negodīga rīcība, kuras rezultātā otrs cilvēks izjūt vēlmes, kas atšķiras no viņa paša tobrīd aktuālajām vēlmēm. Manipulāciju var izskaidrot kā psiholoģisku iedarbību, kad manipulētājs, pielietojot savas prasmes, otra cilvēka psihē “iedveš” mērķus, vēlmes, attiecības, kas atšķiras no tām, kas “upurim” ir dotajā brīdi.
Manipulācija ir slēpta iedarbība, kas liek otram mainīt savu darbības virzienu un veikt manipulētājam vajadzīgas darbības. Tāpēc par manipulāciju varētu saukt darbību, kas tiek vērsta uz cita cilvēka pakļaušanu, uz viņa vadīšanu, un šī darbība tiek veikta tik prasmīgi, ka tās upurim rodas iespaids, ka viņš pats vada savu uzvedību, savu rīcību.
Manipulēšana iespējama jebkurā komunikatīvā situācijā, piemēram:
Diskusijā ar draugiem;
Kolēģu sarunās;
Apspriedē, kuras mērķis ir atrisināt konfliktu;
Informatīvā sanāksmē;
Sanāksmē, kurā kāds tiek kritizēts;
Pārrunās;
Meklējot lēmumu grupā;
Skolēnu, skolotāju un vecāku attiecībās.
Lai manipulētu, ne vienmēr apzināti tiek likta lietā izsmalcināta taktika. Bieži vien mēs paši nemaz neapzināmies, ka manipulējam. Tā notiek, piemēram, izraisot līdzjūtību vai raudot. Tas, kurš manipulē grib panākt savu, taču manipulēšanas līdzekli viņš ne vienmēr izvēlas ar aprēķinu. Nereti, manipulējot ar citiem, mēs minam aplamus argumentus un varam paši nemaz neapzināties, ka ar saviem šķietami neapstrīdamajiem “pierādījumiem” negodīgi ietekmējam sarunu biedru.…