Pasaule mainās arvien straujāk, nesot ne tikai jaunas iespējas, bet arī jaunus sāncenšus. Pasaules tirgus ir kļuvis piesātināts un izņēmums nav arī Latvija. Šodien kompānijām jārēķinās ar vissīvāko konkurenci.
Lai izturētu konkurenci, ir nepieciešams apšaubīt un pilnveidot visu, kas darīts līdz šim. Ir strauji jāmainās, jāatmet visu lieko, jāmeklē jauni ceļi un iespējas. Pats galvenais ir jāmaina veids un attieksme, kā izglītot cilvēkus un organizēt procesus uzņēmumā.
Ikvienā uzņēmumā ik pa brīdim mēdz mainīties darbinieki. Un tad aizgājušo darbinieku vietā ir jāsameklē citi. Ja uzņēmums ir neliels vai nesen izveidojies, tad ierastākais ceļš ir radu, draugu un paziņu aptaujāšana un parasti jau kāds kandidāts atrodas. Taču uzņēmumā, kurā strādā daudz cilvēku, jaunu darbinieku meklēšana ir process, kurā bieži vien nākas iesaistīt arī profesionālus personāla atlases speciālistus un kompānijas.
Visi uzņēmumu vadītāji domā par to, lai viņiem būtu vislabākie darbinieki - patstāvīgi, kompetenti, ar augstu atbildības sajūtu un daudzām citām lietderīgām īpašībām. Bet, lai tādus darbiniekus dabūtu ir jāveic ļoti liels darbs. Nav noteiktu likumu vai priekšnosacījumu kādam ir jābūt ideālam darbiniekam, jo katram vadītājam ir savi priekšstati un prasības attiecībā uz labu darbinieku.
Parasti tiek izšķirtas divas personāla atlases metodes – personāla atlase, kad tiek publicēti sludinājumi, uz kuriem atsaucās potenciālie kandidāti, sūtot savus pieteikumus un mērķtiecīgā personāla meklēšana, kur kāda noteikta kompānija atrod, uzrunā, novērtē un motivē atbilstošākos kandidātus.
Katrai no šīm metodēm ir savi noteikti plusi, kā arī noteiktās situācijās mīnusi, viss ir atkarīgs no meklējamās pozīcijas, piedāvājuma, kā arī kopējās situācijas tirgū.