Apskatot piedāvātās referātu tēmas, es meklēju tādu, kura būtu praktiski noderīga man, manā karjerā. Ilgi šaubījos, vai ņemt par komunikāciju vai personālu. Beigās izlēmu ņemt otro, jo tā man likās sarežģītāka un mazāk zināma tēma.
Šī referāta rakstīšanas laikā vēlējos uzzināt, pirmkārt, kas ir personāl-menedžments un ko ietver. Tā kā nākotnē domāju, ka varētu strādāt uzņēmumā par darba devēju vai ņēmēju, mani skar lietas, kas attiecas uz personālu un tāpēc arī papētīju personālmenedžmenta pamatetapus.
Praktiskajā daļā intervēšu cilvēku, kuram ir tieša saskare ar personālu un arī ar paša uzņēmuma darbību. Tā ir Biruta Briede – individuālā uzņēmuma „Rūķu māja” īpašniece un personāla vadītāja.
Adaptācija konkrētā vidē sākas, iepazīstoties ar atbilstošu amata aprakstu, kurā noteikta kompetence (pienākumi, tiesības), atbildība, padotība. Adaptāciju veicina un nodrošina informācija par uzņēmuma vēsturi, misiju, mērķiem, stratēģiju, sasniegumiem, kolektīvu, darba vidi. Adaptācijas mērķis ir saīsināt pielāgošanās un iestrādes periodu, pēc iespējas ātrāk izmantot darbinieka zināšanas un prasmes. Svarīgi, lai darbinieks iekļautos konkrētajā darba grupā un savukārt grupa pieņemtu jauno darbinieku.
Izglītošana jāveic, izmantojot esošās iespējas un programmas, kā arī izstrādājot jaunas, tai jābūt sistemātiskai gan jaunā amatā, gan kvalifikācijas nepietiekamības gadījumā.
Izglītošanas veidi, kurus var izmantot, ir visai daudzveidīgi. Būtiska ir pašizglītošanās. Tās pamatā ir motivācija iegūt zināšanas, prasmes, izvirzīt personiskos mērķus, vērtības, uzlabot veselību, laika lietderīga izmantošana.
Nozīmīgs izglītošanās veids ir konsultācijas, tās pamatā notiek darba procesā, kad tiek apgūtas jaunas zināšanas un iemaņas. Cilvēki bieži vien mācās no savām kļūdām, tomēr sekmīgāks process ir tad, kad palīdz konsultants, lai izglītošanai mērķtiecīgi un apzināti izmantotu pašu darba procesu.
Aktīvs izglītošanās veids ir kursi, kurus organizē uzņēmumā vai nosūta darbiniekus izglītoties specializētu organizāciju rīkotajos kursos. …