-
Psiholoģiskās atkarības
Ievads
Plašu iespēju, daudzveidīgu piedāvājumu un emocionāli kontrastainu notikumu laikmetā cilvēki atrod jaunus veidus, kā piepildīt savas vēlmes, gūt baudu, pārvarēt neveiksmes un vienkārši aizmirsties un nejust sāpes, tukšumu, pāri nodarījumus, mazvērtību, bailes, bezcerību.
Adiktīva- atkarību izraisoša- uzvedība ir viens no veidiem kā cilvēks mēģina pārvarēt iepriekš minētās problēmas.
Sabiedrībā atkarības būtības izpratne ir ļoti dažāda un attieksme pretrunīga. Parasti atkarību cilvēki apzīmē ar vārdiem ‘’nelaime’’, ‘’posts’’, ‘’slimība’’, ‘’izlaidība’’, un attieksmju amplitūda ir no līdzjūtības un atbalsta līdz nicinājumam un naidam. Atkarīgie, viņu tuvinieki un speciālisti ir sapratuši, ka tā ir ļoti sarežģīta parādība, tās veidošanās process ne vienmēr pamanāms, bet ārstēšanās ir ilga un darbietilpīga.
Atkarības tiek iedalītas vieliskajās (slimīga tieksme pēc legālām vai nelegālām apreibinošām vielām) un nevieliskajās jeb uzvedības, psiholoģiskajās atkarības (slimīga tieksme uz kādu noteiktu darbību, piemēram, datorspēlēm, azartspēlēm, pārēšanos u.c. ; arī emocionāla atkarība no otra cilvēka).
Šajā darbā tiks aplūkotas psiholoģiskās atkarības, to pazīmes, iedalījums.
Izmantotas galvenokārt Alekseja Jegorova grāmata „Uzvedības atkarības”. Atkarību klasifikācijai izmantoju šeit minētās pirmās grāmatas iedalījumu - azartspēļu atkarības, erotiskās atkarības, sociāli pieņemamās atkarības, tehnoloģiju atkarības, pārtikas atkarības. Visbiežāk sastopamie atkarību veidi ir azartspēļu un datoratkarība.
Darba mērķis ir uzlabot savas zināšanas par psiholoģiskajām atkarībām. Darba uzdevumi ir aplūkot dažādos psiholoģisko atkarību paveidus, raksturot tos.
1. Psiholoģiskās atkarības.
Psiholoģiskās atkarības ir viens no veidiem, kā cilvēks risina savas problēmas. Sabiedrības attieksme pret atkarīgajiem ir pretrunīga. Atkarība tiek uzskatīta pat par sava veida slimību, kad tā „iestrēgst”- cilvēks pat pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem nespēj no šīs atkarības atbrīvoties, ir pat psiholoģiski traucējumi.
Bet kas tad īsti ir atkarība? Kādas ir tās pazīmes? Atkarība ir nepārvarama tieksme lietot noteiktas vielas vai realizēt noteiktu darbību. Atkarība ir savdabīga aiziešana no realitātes, koncentrēšanās uz kādu šauru jomu, ignorējot pārējās.
…
Darbā tika apskatīti dažādie psiholoģisko atkarību veidi. Visām psiholoģiskajām atkarībām ir kopīgas pazīmes, tādas kā viegla uzbudināmība, vēlme pēc atkarību radošās darbības, liels laika patēriņš šajā nodarbē, kas atņem laiku citām svarīgām nodarbēm, savstarpējām attiecībām; nespēja atbrīvoties no adiktīvās darbības. Psiholoģiskās adikcijas izraisa tādus pat rezultātus kā ķīmiskās atkarības – rodas līdzīgas neiroķīmiskās reakcijas. Dažādie atkarību veidi viegli var pāriet no viena veida otrā. Iespējamā atkarību veidošanās riska grupā atrodas tie, kuru vecākiem ir bijusi kāda no atkarībām. Izplatītākās psiholoģiskās atkarības ir atkarība no azartspēlēm, datoratkarība. Pastāv tā sauktās sociāli pieņemamās atkarības – atkarība no fiziskām aktivitātēm, darbaholisms, atkarība no runāšanas, reliģiskā atkarība, atkarība no iepirkšanās, kā arī citas. Izplatītas ir arī erotiskās adikcijas, kas iedalās mīlestības atkarībā un seksuālajās atkarībās. Mūsdienās ļoti bieži sastopamas „modes slimības” ir ēšanas traucējumus izraisošās pārtikas atkarības. Galvenie ārstēšanas veidi ir psihoterapija, medikamentu, īpaši antidepresantu lietošana, kā arī atsacīšanās no atkarību radošās darbības, tās ierobežošana.
- Komunikācijas barjeras
- Psiholoģiskās atkarības
- Temperamenta vispārīgais jēdziens
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Temperamenta vispārīgais jēdziens
Реферат для средней школы6
-
Komunikācijas barjeras
Реферат для средней школы6
-
Ģimenes loma atkarību izveidē
Реферат для средней школы19
-
Narkomānija
Реферат для средней школы1
-
Ģimenes psihoterapijas metodika
Реферат для средней школы2