Ārzemniekiem izpārdoto zemju platības būtiski palielinās. Dokumentā atklāts, ka ārzemnieku visizpirktākais bijis Ludzas rajons, kurā no 2002. līdz 2007. gadam ārzemniekiem piederošo zemju platību īpatsvars pieaudzis par 8,8%. Piecos gados pavisam ārzemniekiem piederošās zemes platības palielinājušās par 116 070,1 ha, un šāda platība ir atbilstoša 1,8% no valsts teritorijas kopplatības.
Krievijai atdotās Abrenes pagastu teritorija ir 129 360 hektāru liela. Tātad piecos gados citu Eiropas valstu pilsoņiem vienā angļu mierā izpārdota vismaz vēl viena Abrene.
Vairāki nekustamu īpašumu tirdzniecības speciālisti privātās sarunās atzinuši, ka Latvijā ir vairāki tādi pagasti, kuros latviešiem vairs nepieder tikpat kā nekas. Ārzemnieku un pašmāju uzpircēji bieži uzdarbojas vienā nolūkā - nopirkt nekustamu īpašumu naudas atmazgāšanai vai ieguldīšanai, lai nopelnītu uz cenu celšanās rēķina. Zeme netiek apsaimniekota un nedod nekādu labumu sabiedrībai. Spekulantu uzskrūvētās cenas liedz iespēju iegādāties zemi cilvēkiem ar vidējiem ienākumiem, kuri to gribētu izmantot lauksaimniecībai vai ģimenes māju celtniecībai.
Kopš 90. gadu sākuma valstī īstenotā zemes reforma sadrumstalojusi zemes īpašumus tā, ka to izmantošana kļūst nesaimnieciska. No 672 068 nekustamiem īpašumiem mazāk par pusi jeb 309 263 īpašumi ir tādi, kuru saimnieciskā darbība ir lauksaimniecība. Pēc zemes platības 90% jeb 278 416 ir tādu saimniecību, kuru platība nepārsniedz 30 ha. Lielākoties tās ir sīksaimniecības, kurās būtībā izmanto zemi pašu ģimenes uzturēšanai un privātām vajadzībām. Tāda pati sadrumstalotība valda privātajos mežos. Privāto mežu īpašumu vidējā platība ir 7,5 ha, 64% no kopējā īpašumu skaita ir mazāki par 5 ha. Līdz 2007.gada 1. septembrim 35,2% no kopējās valsts teritorijas bija zemes lietojumi, kuriem nav reģistrētas īpašuma tiesības. Īpašumā reģistrēto zemju platības pieaug tikai par 3% gadā. Kā atzīts dokumentā, īpašumu reģistrēšana notiek gausi un birokrātiski, kas nerosina cilvēkos gribu kaut ko kārtot. Darījumu līgumu kārtošana Latvijā aizņem 54 dienas. Ja jāizveido jauns īpašums, tas var ilgt pat pusgadu. Tāpēc nav īsti zināms, kad tā sauktā zemes reforma varētu beigties.
…