PRAKSES LAIKĀ RADUŠIES SECINĀJUMI PAR PAGAIDU AIZSARDZĪBU PRET VARDARBĪBU PIELIETOJUMU PRAKSĒ
Valsts policijai, izvērtējot, vai persona saucama pie administratīvās atbildības, ir jānosaka vai personas darbības atbilst kādam no Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā iekļautajam pārkāpumam, proti, jāizvērtē, vai personas darbībās ir saskatāmas visas likumā noteiktās pārkāpuma pazīmes. Vienlaikus jānoskaidro, vai sodāmo darbību veicējs ir sasniedzis četrpadsmit gadu vecumu un vai nav iestājušies LAPK 18., 18., 19., pantā noteiktie apstākļi, proti, persona rīkojusies galējās nepieciešamības vai nepieciešamās aizstāvības robežās, vai darbību izdarīšanas brīdī persona nav bijusi nepieskaitāma.
Pagaidu aizsardzība pret vardarbību civilprocesuālajā kārtībā atšķiras no Kriminālprocesa likumā paredzētās personas tiesību aizsardzības nodrošināšanas. Civilprocesuālajā kārtībā pagaidu aizsardzība pret vardarbību ir iespējams piemērot gadījumos, kad kriminālprocesu uzsākt nav pamata, kad persona vēl nav fiziski aizskarta, tomēr pastāv varbūtība, ka tas varētu notikt. Tomēr policijas darbinieki nelabprāt pieņem lēmumu par nošķiršanu, tā vietā tie rīkojas saskaņā ar likumu „ Par policiju” 12.pants 10.punkts, saskaņā ar kuru policijas darbiniekam ir tiesības aizturēt uz rakstveida pieteikuma pamata personas, kuras atrodas mājoklī alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu reibuma stāvoklī un var nodarīt kaitējumu sev vai apkārtējiem cilvēkiem, kā arī gadījumā, ja apkārtējie cilvēki baidās palikt vienatnē ar šo personu un ja nav cita pamata tās aizturēšanai, kā arī uzturēt tādas personas policijas iestādē līdz atskurbšanai vai apstākļu noskaidrošanai, bet ne ilgāk par 12 stundām (Par policiju, LR likums, (pieņemts: 04.06.1991., stājas spēkā: 04.06.1991.)// "Ziņotājs", 37, 24.09.1992., (tiešsaiste: http://likumi.lv/doc.php?id=67957 )).
Nav izstrādāti kritēriji, policijas darbiniekiem trūkst zināšanu un pieredzes, lai izvērtētu vardarbības draudu risku. Ārēji nosvērta un adekvāta persona var izrādīties bīstamāka, kā uzbudināta un arēji agresīvi noskaņota. Ja tomēr ir pieņemts lēmums par pagaidu aizsardzību, personai, kas rada draudus ne vēlāk kā 30 minūšu laika ir jāpamet dzīvoklis, kurā uzturas cietusī persona. Pie tam persona drīkst paņemt personīgām mantas, pirmās nepieciešamības priekšmetus, veselībai un higiēnai nepieciešamo, kā arī naudas summu no kopējās ģimenes naudas. Policijas darbiniekiem nav tiesību izlemt, kādu naudas summu drīkst ņemt, kaut gan nereti šis jautājums saasina konfliktu.
…