NOBEIGUMS
Darba ietvaros tika analizētas pamatā CL un DL normas par darba tiesiskajām attiecībām un darba līgumu, pētījuma ietvaros ir izpildīti darbam izvirzītie uzdevumi un autors ir nonācis pie sekojošiem secinājumiem:
1. Valsts valodas centrs, aktīvi neiesaistās un neizmanto visus savus darba tiesiskos instrumentus, lai izskaustu Latvijas Republikā pastāvošos darba sludinājumu svešvalodās.
2. Latvijas Republikas tiesībsargs attiecībā pret mazu bērnu vecākiem, neizmanto savas nolikuma 19.punktā noteiktās tiesības un nevēršas ar iniciatīvu mainīt DL normas, kuras būtu papildināmas ar atsevišķu nodaļu attiecībā pret mazu bērnu vecākiem.
3. Darba devēji, izdodot uzteikumus darba tiesiskajām attiecībām, ignorē normu par cita darba piedāvāšanu tajā pašā uzņēmumā darbiniekam, ja viņa kvalifikācija un zināšanas ir atbilstošas.
4. Darba devējiem DL 33.pantā noteikts nesamērīgs administratīvais slogs, katru pretendentu iepazīstināt ar darba koplīgumu, ja tāds ir, un darba kārtības noteikumiem.
Pamatojoties uz secinājumiem autors izvirza šādus priekšlikumus:
1. Lai darbiniekam būtu iespēja pilnvērtīgi iepazīties ar darba līgumu un vajadzības gadījumā veikt līguma teksta korekcijas, jāpapildina DL 39.pantu, nosakot, ka konkursu uzvarējošajam pretnedentam ir iespēja vismaz 1 dienu pirms plānotā darba līguma noslēgšanas iepazīties ar darba līguma tekstu vai vismaz elektroniski ar tā projektu.
2. Lai stimulētu darba devējus noslēgt rakstiskus darba līgumus ar darbiniekiem likumdevējam jāpaaugstina administratīvie sodi par DL normu pārkāpšanu un nelikumīgu darba spēka nodarbināšanu.
3. Papildus, lai stimulētu darba devējus noslēgt rakstiskus darba līgumus ar darbiniekiem, likumdevējam jāapsver iespēja jaunos uzņēmējus (mazos un vidējos uzņēmumus) pirmajā darbības gadā atbrīvot no algas nodokļu nomaksas vai arī nodokļus noteikt minimālus, kas veicinātu darba spēka legalizāciju.
4. Darba devējiem jāvelta lielāka uzmanība darba līgumu noslēgšanai, to pareizai un precīzai izstrādāšanai, bet darbiniekiem – jābūt vairāk informētiem par DL un tie nedrīkst būt pasīvi savu tiesību un interešu aizstāvībā.
…