Darba motivācija- viena no vairākām sfērām, kas gan tieši, gan netieši ietekmē savstarpējās attiecības kolektīvā un līdz ar to darba rezultātus.1
Indivīda rīcību nosaka spējas, dotības, vajadzības, intereses, vērtības. Spējas ir indivīda īpašības, kas ļauj viņam veikt uzdevumus labāk nekā to spēj citi. Darba spējas var attīstīt un veidot. Dotības- iedzimtas cilvēka fiziskās un garīgās īpatnības, kuras attīstot var gūt labus panākumus. Vajadzības- cilvēka iekšējais stāvoklis, kas izpaužas nepieciešamībā pēc kaut kā. Pamatā ir fizioloģiskās vajadzības. Vairumam cilvēku ir nepieciešamība pēc drošības, sociālajām vajadzībām un sevis apliecināšanas. Motivācijas ietekmē cilvēki apmierina savas vajadzības un sekmīgi darbojas noteiktā vidē. Intereses- cilvēks kādām vajadzībām pievērš lielāku vērību, cenšas tās pilnveidot.2
Personāls ir visvērtīgākais uzņēmuma resurss, kas nodrošina uzņēmuma funkcionēšanu, tādēļ ir jāiegulda lielas pūles, lai viņu enerģiju izmantotu organizācijas labā. Lai konkurences apstākļos uzņēmums varētu attīstīties, menedžerim ir nepieciešami jauni stimuli, lai papildinātu tos, kuru dēļ darbinieks izvēlējās konkrētu uzņēmumu un amatu, lai gūtu gandarījumu un ilgstošu interesi par darbu.
Katrs uzņēmuma darbinieks ir individualitāte, personība ar savām īpatnībām un vajadzībām un, ja vadītājs grib efektīvi motivēt savus padotos, viņam jāzina katra individuālās vajadzības, vēlmes un priekšrocības atlīdzības sistēmā.
Pēc A. Maslova atziņām cilvēka vajadzības nekad nevar būt apmierinātas pilnīgi. Līdz ar to motivēšanas process ir bezgalīgs.…